آیا آب جیره بندی می گردد؟

به گزارش مرکز فروشگاهی، با آغاز فصل گرما و عطش سدها در پی کاهش بارندگی ها در ایران، زمزمه بحران آب و کمبود منابع آبی به گوش می رسد، هرچند که طبق گفته های معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور برنامه ای برای جیره بندی آب در نظر گرفته نشده اما بیش از 260 شهر سال جاری با تنش آبی روبرو خواهند بود.

آیا آب جیره بندی می گردد؟

حمیدرضا کشفی در گفت وگو با مرکز فروشگاهی، درباره شرایط منابع آبی کشور اظهار کرد: با توجه به کاهش 42 درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته ورودی سدها کاهش داشته و حجم ذخایر سدها در بعضی مکان ها نیز افت پیدا نموده است بنابراین حدود 260 شهر با تنش روبرو خواهند بود و 7000 روستا را با تانکر سیار آبرسانی خواهیم کرد.

سال سختی پیش رو داریم

وی با بیان اینکه سال بسیار سختی به لحاظ مسائل آبی خواهیم داشت و امیدواریم که بتوانیم این مساله را مدیریت کنیم، تاکید نمود: سال گذشته 170 شهر درگیر تنش آبی بودند که سال جاری به دلیل کاهش بارندگی ها تعداد این شهرها افزایش پیدا خواهد نمود.

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اضافه نمود: در سال آبی 93-94 تعداد شهرهای دارای تنش آبی حدود 360 شهر بود که طی سه سال اخیر پروژه های زیادی در این راستا انجام شد که مساله آبرسانی را سریع تر کرد و اگر آن پروژه ها نبود و این حجم مخزن ساخته و آن تعداد چاه حفر نمی شد، قطعا سال جاری با شهرهای بیشتر دارای تنش آبی روبرو بودیم.

چه اقداماتی اجرا شده است؟

کشفی با اشاره به اقدامات اجرا شده برای مقابله با این شرایط، گفت: در شهرهای اولویت دار در شش محور اقدام به انجام عملیات کردیم که شامل، اصلاح و بازسازی و ارتقای تجهیزات سامانه ها، ارتقای کیفی آب در مکان هایی که تامین آب به لحاظ کمی مشکل ندارد، پایدارسازی برق، تکمیل طرح های نیمه تمام، حفر و تکمیل چاه و ساخت مخزن می گردد.

به گفته وی، بخش زیادی از این طرح ها آغاز شده و به بهره برداری رسیده است و بخشی که باقی مانده احتیاج اعتباری دارد که اگر 7000 میلیارد تومان از پیوست بودجه تخصیص یابد، می توانیم این طرح ها را تا آغاز اول تابستان به بهره برداری برسانیم.

کلان شهر ها دچار تنش آبی می شوند؟

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به شرایط منابع آبی در کلان شهر های کشور نیز، گفت: در بعضی از کلان شهرها با کمبود منابع آبی روبرویم، به طور مثال در سیستان و بلوچستان سال جاری تنها شاهد پنج میلیمتر بارندگی هستیم و این در حالی است که سال گذشته میزان بارندگی در این منطقه 110 میلی متر بوده است به همین دلیل در زابل، زاهدان برای تامین آب دچار مشکل هستیم لذا کوشش شده تا بعضی از پروژه ها برای بهبود شرایط وارد مدار شوند.

کشفی ادامه داد: هفته گذشته یک آب شیرین کن با ظرفیت 10 هزار مترمکعب در شبانه روز را در زاهدان وارد مدار کردیم، در اصفهان شرایط سد چندان مطلوب نیست، سامانه دوم آبرسانی را پیگیری میکنیم که تا اواسط خرداد وارد مدار گردد و بتوانیم بخشی از کمبود را از آن طریق جبران کنیم. زمانی که شرایط سد زاینده رود خوب نباشد، تعداد زیادی از شهرها همچون یزد و شهرهای راستا از این مساله متاثر می شوند.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف در این بخش ها گفت: ما نیز با مدیریت فشار و اقدامات دیگر سعی بر مدیریت این مساله داریم و امیدواریم که با همکاری مشترکان با مشکل جدی روبرو نشویم و بتوانیم پیک را بدون مشکل پشت سر بگذاریم.

کدام شهر ها با مسائل جدی روبرو خواهند شد؟

معاون راهبردی و نظارت بر بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه برای تمام شهرها پروژه ها و برنامه های متعددی برای گذر از بحران در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: طبق برآوردهای اجرا شده در تبریز، اصفهان، یزد، آبیک در قزوین، بوشهر، زهدان، جنوب فارس میزان تنش آبی بیشتر خواهد بود اما در حال کوشش هستیم تا به صورت سر به سر فراوری و مصرف را جلو ببریم اما در کل 15 درصد کاهش فراوری خواهیم داشت.

شاهد افت فشار آب خواهیم بود

وی با بیان اینکه قاعدتا در بعضی از شهر ها برای جلوگیری از جیره بندی با تنظیم و مدیریت فشار این مساله را حل کنیم، گفت: سال جاری هیچ برنامه ای برای جیره بندی در نظر گرفته نشده است و امیدواریم این اتفاق نیز نیفتد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آیا آب جیره بندی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا آب جیره بندی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید